Jaki model baterii umywalkowej wybrać?

W tej chwili dostępność różnego rodzaju armatury łazienkowej nie jest skomplikowane. Czasem to jednak zbyt duży wybór baterii może stanowić problem. Dlatego warto przyjrzeć się, jakie zalety ma dane rozwiązanie.

Baterie sztorcowe jako najmniej inwazyjne rozwiązanie


Bateria umywalkowa typu sztorcowego, popularnie nazywana stojącą, to taka, która jest montowana na obrzeżu umywalki (jeśli ta posiada specjalny otwór) lub na blacie. Jest najłatwiejsza w montażu, ponieważ nie wymaga kucia w ścianie.
Może występować w formie jednouchwytowej lub dwuuchwytowej. W przypadku tej pierwszej wystarczy przekręcić uchwyt w prawo lub w lewo, żeby dobrać temperaturę oraz opuścić w dół lub w górę, w celu regulacji strumienia wody. Baterie dwuuchwytowe, to takie, które posiadają dwa kurki – jeden do ciepłej, drugi do zimnej wody.

Baterie umywalkowe ścienne opcją dla minimalistów


Modele ścienne, jak sama nazwa wskazuje, są montowane na ścianie nad umywalką. Wyróżnia się tutaj baterie natynkowe (znane również jako ścienne) i baterie podtynkowe. W przypadku tych drugich, wszystkie części montażowe schowane są w ścianie a jedynymi widocznymi elementami są wylewka i co najmniej jeden uchwyt (lub kurki). Jest to opcja bardzo estetyczna, ale wymagająca niestety ingerencji w ściany. Konieczne jest przygotowanie wnęki pod niewidoczne elementy baterii.

To jeszcze nie wszystkie opcje, gdyż oprócz wyżej wymienionych typów istnieją też wariacje, jak na przykład bateria z termostatem. Jest to szczególnie użyteczna opcja dla osób, które mają małe dzieci. Dzięki termostatowi łatwo jest uniknąć poparzenia dłoni. Sprawdzi się też w przypadku tych użytkowników, którzy nie chcą każdorazowo ustawiać odpowiedniej temperatury wody.

Ciekawym rozwiązaniem jest bateria umywalkowa z rączką bidettą. Wówczas do podmywania nie jest konieczne posiadanie bidetu. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie, jeśli łazienka jest mała.

Wreszcie baterie samozamykające, do dobre wyjście dla oszczędnych i zapominalskich. Po upływie pewnego czasu bateria sama odcina dopływ wody.